Rosja
Rosja fascynuje spragnionych tajemnic turystów z całego świata. To gigant zasobów energetycznych i bogactw naturalnych, a jednocześnie konglomerat olbrzymiej ilości kultur – to miejsce, w którym można zatrzymać się na lata i nadal go w pełni nie poznać... Rosja może się poszczycić bogatą historią, wspaniałą literaturą, sztuką, muzyką, teatrem, wieloma laureatami Nagrody Nobla, wielkimi sukcesami w sporcie, licznymi osiągnięciami w nauce, wspaniałą przyrodą (bogatą florą i fauną) oraz niezwykłą gościnnością.
Waluta w Rosji
1 rubel = 100 kopiejek. W Rosji obowiązują ruble wyemitowane po 1997 roku.
Ciekawostki
- Moskiewskie metro przewozi dziennie ok. 9 mln pasażerów. Tyle co dwa pozostałe największe nowojorskie i tokijskie.
- Moskwa ma czwartą największą liczbę ludności na świecie.
- Moskwa ma też drugi na świecie budynek – Telewizyjna Wieża Ostankino - 500 metrów wysokości.
- Niechlubne rekordy - Przeciętny Rosjanin wypija średnio 40 litrów czystego spirytusu rocznie!
- Moskwa leży w dwóch strefach czasowych.
- Jezioro Bajkał znajduje sie na liście światowego dziedzictwa UNESCO i jest najgłębszym jeziorem świata.
- Najlepsze proporcje dla wódki tzn.: 40% spirytusu i 60% wody, wymyślił oraz dowiódł naukowo rosyjski uczony Dmitrij Iwanowicz Mendeleew, którego znacie z lekcji chemii jako autora tablicy pierwiastków chemicznych zw. "Tablicą Mendelejewa"
Na rysunku obok widać Rosyjską tajgę, jeden z niewielu czystych, ekologicznych zakątków ziemi.
Kuchnia rosyjska
Kuchnia rosyjska łączy w sobie wpływy Europy i Azji. Obecnie w kuchni rosyjskiej znajdziemy oczywiście ślady kuchni słowiańskiej, ale również azjatyckiej, tatarsko-mongolskiej, niemieckiej czy też francuskiej.
Potrawy
Z Rosją nieodmiennie kojarzą się pielmieny (pierogi) i bliny (naleśniki ze słonym lub słodkim farszem), zupa Solianka, danie mięsne Boeuf Strogonow czy uzbecki płow. Znane na całym świecie są wywodzące się z Rosji właśnie Kotlet Pożarski, Barszcz bitki Skobielewa, Zupa i masło z raków, chrust i kulebiak. Popularne są też zakuski (przekąski ) i oczywiście słynny kawior. Typową zakuską jest oliwje, sałatka z siekanego mięsa i warzyw obficie polana śmietaną, i sieliodka pod szuboj, relikt kuchni sowieckiej, czyli „śledź w futrze” – sałatka rybna z warzywami.
Pielmieni przygotowywane są na wiele róznych sposobów, z mięsem, serem a nawet rybą.
Mięsa
Często spotykaną potrawą jest wołowina na sposób syberyjski przykryta żółtym serem (miaso po sibirski) i polędwica z tajgi (wyriezka po tajożnomu) – kawałki steku przyrządzone z ziołami. Mięsa w kuchni rosyjskiej i ryby poddawane są różnym procesom poprawiającym ich jakość i smak. Ryby są solone, zapiekane i suszone, a mięso przetrzymywane około tygodnia w chłodnym miejscu by dojrzało.
Napoje
Co piją w Rosji? No oczywiście wódka w dużych ilościach, ale też piwo, miody pitne oraz różnorodne kwasy owocowe i chlebowe wyrabiane w każdym domu. Popularny jest SBITIEN, napój sporządzany z wody lub słabego wina z miodem, cukrem, melasą, sokami i przyprawami, często podprawiany wódką dla wzmocnienia działania.
Desery i herbata
Desery to najczęściej różnego rodzaju kisiele i PRIANIKI czyli pierniczki. No i na koniec tradycyjna herbata z samowara, oczywiście z konfiturą. Pamiętajmy w Rosji herbaty się nie słodzi, jeśli chcesz „pić słodką” cukier w grudkach wkłada się do ust i popija gorącym naparem!
Tradycje w Rosji
W Rosji Nowy Rok obchodzony jest tak uroczyście jak w Polsce Wigilia. To właśnie w ten dzień do domowników przychodzi Dziadek Mróz i zostawia prezenty pod choinką. Jedną z tradycji związanych z nadejściem Nowego Roku jest pieczenie pierożków z niespodzianką. Oprócz zwykłych pierożków są też słodkie, słone i z monetą.
- Wróżenie z pierogów
Zmarli
Dzień Kobiet
Matrioszka
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz