Chiny
Chiny - najludniejsze państwo, mające ponad 1.300 mln mieszkańców. Chiny rozciąga się od tajemniczych, gęsto zalesionych brzegów Amuru na północy po rajską wyspę Hainan na południu oraz od krainy Kaszmiru na Zachodzie po najnowocześniejsze miasta świata (Szanghaj, Fuzhou i Tianjin) na wschodnim wybrzeże Su. Jest trzecim pod względem wielkości powierzchni państwem świata, terytorium ustępujące tylko Kanadzie i Rosji. Obszar Chin zajmuje 9,5 mln km2. Stolicą jest Pekin (Beijing), a kraj podzielony jest na 21 prowincji i 5 regionów autonomicznych (Mongolia Wewnętrzna, Ningxia, Xinjiang, Tybet oraz Guangxi). Istnieją 4 specjalne okręgi miejskie, które bezpośrednio podlegają administracji centralnej stolicy. W ostatnich latach do Chin wrócił Hongkong oraz Makau.
Kultura
Chiny to najstarsza istniejąca nieprzerwanie cywilizacja, pełna zabytków kultury, kunsztu rzemiosła, zdumiewających krajobrazów oraz egzotyki ludów i ich zwyczajów staje się Mekką turystów i podróżników z całego świata, tych, którzy chcą odkrywać mistyczny świat orientu. Chiny to fascynujący i wyjątkowo piękny kraj. Liczne pałace i magiczne świątynie świadczą o obecności kultur, których wiek ocenia się na 4000 lat.
Mur chiński
Mur chiński o długości ponad 6000 km to jedno z najdonioślejszych dzieł ludzkości. Zakazane miasto w Pekinie, do którego przez stulecia nie wolno było wkraczać, otwiera dziś swoje podwoje. Kraj niezwykle pięknych krajobrazów, nieskończenie długich rzek, najwyższych gór, największego zaludnienia oraz miejsce, gdzie spotykają się wszystkie strefy klimatyczne. Świadomość ekologiczna Chińczyków znacznie wzrosła w ostatnich latach. Powstało wiele ustaw mających na celu ochronę powietrza i wód przed zanieczyszczeniem. Nie ma bardziej znamiennego symbolu Chin, niż Mur Chiński. To jedyna budowla widziana z kosmosu.
Waluta
Walutą Chin jest juan renminbi (CNY, RMB). W obiegu są monety o wartościach: 1 yuan, 1 i 5 jiao, 1, 2, 5 fen.
Ciekawostki:
Osobie, która wkrótce będzie miała dziecko, daję się w prezencie podobne do liczi owoce longan (tu: guiyuan) oraz nasiona lotosu (lianzi). Krzyżówka nazw tych dwóch owoców brzmi identycznie jak "wspaniały i drogocenny syn". To znaczy, że życzy komuś, aby dziecko było płci męskiej.
Chińczyk nigdy nie podaruje nikomu … zegara, bo "songzhong" może oznacza " oddać cześć zmarłemu" ani parasolki - San oznacza "rozstać się"
Cyfra cztery kojarzona jest z umieraniem i śmiercią, osiem oznacza bogactwo.
Feng Shui – sztuka właściwego urządzania domu
Chcąc wywrzeć wrażenie na Chińczykach, wręczając dowolny papier (dotyczy to także wizytówki), należy użyć obu rąk. Gest ten oznacza szacunek.
Chiński szczerość nie oznacza tego co u nas… a mówienie tego co odbiorca chciałby usłyszeć
Chińczycy uśmiechają się nawet gdy mają problemy i są zmartwieni
„Drobne prezenty” i koneksyjne załatwiania spraw to nie łapówkarstwo a codzienności normalna rzecz w Chinach.
Także negocjacje handlowe zmieniają swoje obliczy, gdy zaprosisz swojego rozmówce na dobrą kolację, przy butelce dobrego alkoholu.
Internet chiński jest ocenzurowany, na niektóre strony nie wejdziesz.
W Chinach żyje najwięcej ludności na świecie
Język chiński jest najbardziej rozpowszechnionym
93 miliony osób… nosi jedno nazwisko Wang, to się nazywa wielka rodzina.
To w Chinach a nie w Europie wynaleziono druk - W 593 r. n.e. w Państwie Środka powstała pierwsza czcionka drukarska, a w 700 r. w Pekinie dostępna była drukowana gazeta.
Niepodważalny i największy wkład mają też Chińczycy w medycynę – badanie pulsu, szczepienia ochronne, akupresura, akupunktura, moksa.
Kuchnia Chińska
Dla Chińczyka jedzenie jest rytuałem. Wiąże się z nim filozofia życia. Chińczycy witają się pozdrowieniem, które w dosłownym tłumaczeniu jest pytaniem: Czy już jadłeś? Jedzenie jest symbolem spełnienia w życiu. Prawidłowo skomponowane, powinno zaspokajać wszystkie otwory ciała, organy zmysłów, uczucia, cnoty i wymagania narządów wewnętrznych. Jest też podstawą medycyny chińskiej. Kuchnia chińska jest tak zróżnicowana jak wielki jest ten kraj. Każdy region ma swoją specyfikę, choć łączy je wspólna cecha - warzywa . Generalnie wyróżniamy cztery chińskie „kuchenne szkoły” - pekińską, kantońską, szanghajską i syczuańską.
Pekin
Kuchnia pekińska to głównie makaron i bułeczki na parze. A jak makaron to Cza Ciang Mein - potrawa na styl włoskiego spaghetti zawierając w sobie jednak takie dodatki jak posiekane surowe jarzynki, kiełki fasoli mung i kwaszone ogórki. Z mięs
baranina i jagnięcia, poza tym kaczki, krewetki i
kraby. Do tego dużo warzyw i przypraw oczywiście. Kuchnia chińska, przeważnie jednogarnkowa jest pełna równowagi.
Kanton
Kuchnia katońska jest natomiast wyrafinowana – spotkamy tu takie potrawy jak skrzydełka kurze w sosie mandarynkowym, kura w stu kwiatach czy śliwki suszone z wieprzowiną gotowaną na parze. Do tego mnóstwo potraw z ryb - płetwy rekiny i kalmary a do tego … wodorosty. Ryby smaży się w dużej ilości oleju z cebulą i przyprawia imbirem.
Szanghaj
Szanghajska kuchnia związana jest z morzem , więc dużo tu ryb, krewetek i krabów. Potrawy przyrządzane są n a słodko … z dużymi grudkami rafinowanego cukru dodawanego do wszystkiego szynki, wieprzowiny i ryb.
Syczuan
Ostatnia syczuańska to coś dla amatorów ostrego jedzenia – dominuje tu ostra papryka oraz solone i kwaszone warzywa. Słynie ona też z wędzenia, nadającego potrawom specyficzny smak – wędzone żeberka są słynne na cały kraj.
Wszystko się tu je pałeczkami, nawet rosół.
Kultura jedzenia
Jemy oczywiście – pałeczkami , bo w Chinach sztućce są przejawem barbarzyństwa ! uważane są za broń. Zupę spożywa się płytkimi ceramicznymi łyżkami. Jedzenie przed podaniem kroi się w małe kawałeczki . Serwowane jest ono … na wspólnym talerzu , z którego spożywa się wspólnie, za wyjątkiem ryżu podawanego w małych osobnych miseczkach. Sztuka jedzenia pałeczkami też ma swoje zasady w Chinach – pamiętajmy by nie wbijać pałeczek pionowo w miseczki ryżu , Chińczycy robią tak tylko podczas …. pogrzebu i by nie uderzać pałeczkami o brzeg naczynia czy miseczki , to bardzo … nieeleganckie i niegrzeczne w tym kraju. Gotowanie najlepiej w woku metodą stir-fry - szybkie smażenie drobno posiekanych składników w wysokiej temperaturze. Potrawy przyrządza się niezwykle starannie, z zachowaniem dbałości o estetykę i wygląd nie tylko smak.
Potrawy i herbata
W potrawach dominuje ryż, makaron-wstążki lub mantou,
chlebki gotowane na parze, odwrotnie niż u Nas, gdyż mięso i ryby są tu
traktowane jako dodatek do posiłku. Desery czasem po … a czasem w
trakcie posiłku na przykład pieczone owoce w syropie. I oczywiście chińska herbata Cha
- pije się ją zawsze i wszędzie w wielu odmianach czerwoną, zieloną,
czarną i w wielu podgatunkach. W dobrym zwyczaju jest pić do posiłku
gorącą herbatę lub wodę.
Tradycje w Chinach
Wiele tradycji w Chinach
ma związek ze smokami, które mają w kraju wiele swoich świątyń. Ludzie
przychodzą tam składać im ofiary, zwłaszcza w czasie suszy. Niektóre z
wierzeń podają, że 13 dnia piątego miesiąca są urodziny smoka i wtedy
powinien padać deszcz.
Smoki
Powiada się także, że smok przychodzi odwiedzać ludzki świat 24 dnia
szóstego miesiąca księżycowego. Aby oświetlić mu drogę ludzie wywieszają
wtedy lampiony udekorowane smokami i szczęśliwymi gwiazdami na drzewach
i przy wejściu do wioski, puszczają je także na wodzie.
Ślub
W Chinach dzień ślubu wybierany jest często na podstawie chińskiego tradycyjnego kalendarza księżycowego, niektóre dni są „dobre” inne „złe”
więc trzeba najpierw sprawdzić, czy akurat dzień, w którym chcemy się
pobrać się do tego, pod względem astrologicznym, nadaje. Powszechne jest
robienie zdjęć ślubnych nawet na kilka miesięcy przed samą datą ślubu i
wesela, te sesje fotograficzne mogą trwać cały dzień albo i dłużej,
młoda para ma do dyspozycji profesjonalne studio, specjalistów od
makijażu, przebiera się w rożne tradycyjne stroje.
W Chinach kolor czerwony ma wielkie znaczenie, dlatego takie są ślubne stroje.
Ten komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńJa również jestem wielką fanką tego kraju, dlatego postanowiłam że rozpocznę naukę języka chińskiego. Bardzo w tej nauce pomagam sobie studiując podręcznik https://www.jezykiobce.pl/chinski/1417-chinski-gramatyka-z-cwiczeniami-9788377886908.html dzięki któremu faktycznie sporo rzeczy się już nauczyłam. Myślę, że język chiński może być bardzo fajną alternatywą dla innych języków obcych.
OdpowiedzUsuń